Henkilöstöasioita

Kirkkovaltuusto valitsi Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan VIII kappalaisen (Suomenniemen aluekappalainen) virkaan pastori Ruut Hanhikorven. Minna Ohlis vihittiin papiksi tuomiokirkossa 24.10. Hän työskentelee virkaa tekevänä seurakuntapastorina 24.10.2021-30.4.2022. III seurakuntapastorin viransijaisena 1.9.-31.12.2021 on Merja Vuorikari.

Diakoni Ilona Watia (ent. Matilainen) palaa töihin ja toimii Ristimäen eteläisellä alueella. Hautaustoimen erityisammattimiehen tehtävään otettiin Vesa Hölttä 1.10.2021 lukien. Pauli Marttinen jää eläkkeelle 1.2.2022.

Kirkkoneuvosto päätti, että johtavan kanttorin (taso A) viran täyttö palautetaan valmisteluun. Satu Kettunen on viikonloppuisin osa-aikaisena kanttorina 1.10.-31.12.2021.

Kiinteistöpäällikön virka julistettiin haettavaksi Arto Vartiaisen eläköitymisen vuoksi (1.7.2022). Työ alkaa 1.3.2022. Samoin diakonian virka julistettiin haettavaksi Irene Wirilanderin jäädessä eläkkeelle. Diakonian virka täytetään 1.2.2022 lukien. Päätös valinnoista tehdään 30.11.2021.

Veikko Hiirelle annettiin tiedottajan viranhoitomääräys ajalle 1.1.-31.8.2022. Kasvatuksen työalajohtaja Ville Kämäräisen virkavapaan 18.10.2021-31.5.2022 viransijausuutta hoitaa Tiina Haapiainen. Kirkkoneuvosto myönsi nuorisotyönohjaaja Carita Kattaiselle virkavapaan ja Heidi Hasanen asetettiin viransijaiseksi ajalle 1.6.2022-31.1.2023.

Anssi Tähtinen on vs. nuorisotyönohjaajana ajalla 18.10.2021-31.5.2022. Pääemännän Talvikki Haapaniemen vuorotteluvapaan sijaisena on Tarja Lappalainen 22.11.2021-20.5.2022. Tarjan sijaiseksi Susiniemeen on palkattu Laila Törrönen. Pastori Antti Mäkinen on Hanne Keijosen sijainen 50 % ajalla 1.11.2021-31.12.2022.